And The Winners Are…

If you couldn’t make it to the fest or the awards ceremony, (shame on you…and me) here are the winners and nominees.

Snake Alley Festival of Film Awards

 

Best Music Video

Nominees:

J.K. The Reaper – Exodia – Director: Josh Yates

Run – Director: David Kroll

Walk Away – Director: Landon Brands

Winner: Walk Away – Director: Landon Brands

 

Best Dramedy

Nominees:

Cowboys – Bernabé Rico

Falling to Pieces – Director: Chris Connolly

The Memory of Martin Fugue – Director: Eric Lang

Winner: Falling to Pieces – Director: Chris Connolly

 

Best Horror

Nominees:

Scared to Death – Director: Drew Marvick

Special – Director: Mikeal Burgin

Tickle – Director: Corey Norman

Winner: Tickle – Director: Corey Norman

 

Best Comedy

Nominees:

Dare Side of the Moon – Director: Alex Constantin

Death to Cupid – Director: Joe Gonzales

Damn It, Mamet! – Director: Michael Lang

Winner: Death to Cupid – Director: Joe Gonzales

 

Best Animation

Nominees:

Junk Girl – Director: Mohammad Zare

The Sound of the Road – Director: Barzan Rostami

Tick Tock – Director: Zeynep Kocak

Winner: Tick Tock – Director: Zeynep Kocak

 

Best Student Film

Nominees:

The Lost Mariner – Director: Tess Martin

The Woods – Director: Remington Smith

Safe Space – Director: Zora Rux

Winner: The Lost Mariner – Director: Tess Martin

 

Best Sci-Fi/Fantasy

Nominees:

The Pen – Director: Derek Nelson

The Future Perfect – Director: Nicolas Citton

Winner: The Future Perfect – Director: Nicolas Citton

 

Best Action

Nominees:

Hyena’s Blood – Director: Nicolas Caicoya

Bandito – Director: Evan Kelman

Silenced – Director: Alaa “Zak” Noweihed

Winner: Bandito – Director: Evan Kelman

 

Best Drama

Nominees:

A New Man – Director: Hughes William Thompson

Tom in America – Director: Flavio Alves

Charlie – Director: Shawn Ryan

Winner: A New Man – Director: Hughes William Thompson

 

Best Documentary

Nominees:

Invisible Sister – Director: Jamie Rogers

Man in the Can – Director: Noessa Higa

Hollywood Gals – Director: Jack Truman

Winner: Man in the Can – Director: Noessa Higa

 

Best Foreign Film

Nominees:

Awakenings – Director: Bhargav Saikia

Innocent – Director: Àlvaro Pastor

Beneath Water – Director: Charlie Manton

Winner: Beneath Water – Director: Charlie Manton

 

Writer’s Block for Best Screenplay

Winner: My Friend Max – written by Chuck Mittan & Mikeal Burgin

 

The Director’s Award for Outstanding Performance

Nominees:

Beneath Water – Director: Charlie Manton

Une Liberation – Director: Brian Crewe

The Future Perfect – Director: Nicolas Citton

Winner: Une Liberation – Director: Brian Crewe

 

Audience Choice

Nominees:

Lennis Moore: Woodcut Print Artist – Director: Derek Nelson

Special – Director: Mikeal Burgin

That Night – Director: Phillip Mayall

Winner: That Night – Director: Phillip Mayall

 

Best Iowa Film

Nominees:

The Simple Gift of Walnut Grove – Director: John Richard

Lennis Moore: Woodcut Print Artist – Director: Derek Nelson

Special – Director: Mikeal Burgin

That Night – Director: Phil Mayall

Winner: The Simple Gift of Walnut Grove – Director: John Richard

 

Best of the Fest

Nominees:

The Simple Gift of Walnut Grove – Director: John Richard

The Future Perfect – Director: Nicolas Citton

Lapsus – Director: Karim Ouaret

Tick Tock – Director: Zeynep Kocak

Winner: Lapsus – Director: Karim Ouaret

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements